Publisert: 29. October 2009
Professor i musikkhistorie ved Musikkhøgskolen Harald Herresthal har bidratt til boka DDR – DET DET VAR med artikkelen ”Musikken i sosialismens tjeneste – noen glimt fra musikklivet i DDR”.
 Harald Herresthal, professor i musikkhistorie.
|
DDR – DET DET VAR. Østtysk kultur- og hverdagshistorie inneholder bidrag fra norske og tyske forfattere med ekspertise på ulike sider ved DDR. Det er kapitler om blant annet musikkliv, bildekunst, teater, film, litteratur, forbruk, oppvekst, kjønnsrelasjoner og idrettens betydning i samfunnet.
Leseren blir tatt med på en reise gjennom DDRs kultur- og hverdagshistorie som aldri før har blitt tilbudt på norsk, kan vi lese på bokas bakside.
DDR eksisterte i 40 år. Republikkens 17 millioner innbyggere levde sine liv og gjorde det beste de kunne ut av situasjonen. Dette allmennmenneskelige perspektivet på DDR har gitt opphav til både de hjerteskjærende historiene om undertrykkelse og de nostalgiske oppvekstminnene som preger vår oppfatning av DDR i dag.
Med få unntak har den siste tidens bøker og filmer om DDR enten ensidig rettet søkelyset mot Stasi og undertrykkelsesapparatet, eller dyrket DDR-hverdagens særegenheter i det forskjønnende lyset som har fått betegnelsen «Ostalgie».
Redaktørene av DDR – DET DET VAR er Benedikt Jager, førsteamanuensis i tysk litteratur og kulturkunnskap ved Universitetet i Stavanger og Jon Raundalen, førsteamanuensis i filmvitenskap ved NTNU.
Onsdag 4. november er det et seminar om DDRs kultur- og hverdagshistorie på Nasjonalbiblioteket i Oslo.