Publisert: 13. January 2012
Hvordan kan man bruke MP3-spilleren til å dempe stress, til å løfte humøret, for å få opp tempoet i kroppen? Det er tema i en doktordisputas på Musikkhøgskolen fredag 20. januar kl 10.00. Stipendiat Marie Skånland har forsket i hvordan bærbare musikkspillere kan brukes til selvregulering i hverdagen.
Du sitter på bussen, vinterens første snø lager trafikkaos, bussen bruker en halv time på 20 meter. Du kommer garantert for sent på jobben. Du finner fram MP3-spilleren (eller smarttelefonen eller hva du har musikk på), velger musikk og putter proppene i ørene.
– Musikken i MP3-spilleren kan forvandle en stresset situasjon om til en hyggelig opplevelse. Musikken endrer ikke situasjonen, men den er med på å endre opplevelsen av situasjonen, sier Marie Strand Skånland.
Effektiv
Hennes doktorgradsarbeid viser at musikken er effektiv som ressurs og som egenomsorg i dagliglivet. Musikken brukes i selvregulering enten for å dempe stress, få kroppen i gang, få motivasjon til å gjøre noe, bli i bedre humør, roe ned eller kanskje til å få ut aggresjon.
Stemningsavhengig
Skånland har intervjuet tolv informanter mellom 18 og 44 år. Det at de kan velge musikken selv, er ekstremt viktig fordi musikken må passe til behovet.
– Stemninger står sentralt. Fordelen med en MP3-spiller er at utvalget er så stort, og derfor kan de velge akkurat den musikken som er riktig i øyeblikket. Mine informanter er veldig bevisste på hva som kjennes rett å spille – hva som stemmer overens med stemningen i øyeblikket. Noen ganger vil de spille musikk som holder dem i humøret de er i, andre ganger spiller de noe som får dem ut av en stemning.
Skånlands prosjekt har tittelen «A technology of well-being. A qualitative study on the use of MP3 players as a medium for musical self care»
Mer om doktorgradsprosjektet
Studien har en positiv tilnærming til forskning på bruk av MP3-spillere. Målet er å undersøke om og hvordan bruken av MP3-spillere kan fungere som et medium for musikalsk egenomsorg, subjektivt velvære og positiv helse.
Skånland har utført en kvalitativ, empirisk studie hvor voksne urbane brukere av MP3-spillere er blitt intervjuet om sine erfaringer. Intervjuene er blitt analysert innenfor et teoretisk rammeverk basert på helseteorier og positiv psykologi.
Musikk og helse
Marie Strand Skånland er ansatt ved Norges musikkhøgskole og gjennomfører sitt doktorgradsprosjekt innenfor Ph.D.-programmet musikkterapi og musikkpedagogikk. Hun er utdannet musikkviter, og underviser i musikkpsykologi.
Musikkterapi er et av Norges musikkhøgskoles satsingsområder og høgskolen opprettet i 2007 Senter for musikk og helse. Senterets oppgave er å øke kunnskapen om og forståelsen av sammenheng mellom musikk og helse gjennom forskning og faglig videreutvikling.
Doktorgradsprøver
Prøveforelesning: Torsdag 19. januar kl 16.00, Auditoriet, Norges musikkhøgskole
Tittel for oppgitt emne: Music listening as self-medication: a wonder drug with no side effects?
Disputas: Fredag 20. januar kl 10.00, auitoriet, Norges musikkhøgskole
Opponenter: Raymond MacDonald (Glasgow Caledonian University) og
Jan Frich (Det medisinske fakultetet, UiO)
Kommisjonsleder: Gro Trondalen
Disputasleder: Eirik Birkeland