Norges musikkhøgskole
Slemdalsveien 11
P.B 5190 Majorstua
0302 Oslo

Tlf: + 47 23 36 70 00
Faks: + 47 23 36 70 01
E-post: mh@nmh.no

 

Åpningstider
 

Et Arne Nordheim-senter ved Musikkhøgskolen

Publisert: 19. September 2011

”Arne Nordheim-senteret – senter for ny og eksperimentell musikk” er nå opprettet på Norges musikkhøgskole. Målet for Arne Nordheim-senteret er å ta vare på den musikalske arven etter Arne Nordheim og videreføre den fornyelse og pionerånd som han gjennom sitt virke stod som en representant for.

nordheim_arne_41_1.jpg

Nordheimsenteret skal ta vare på den musikalske arven etter Arne Nordheim og videreføre den fornyelse og pionerånd som han gjennom sitt virke stod som en representant for.

Nordheimsenteret skal i tillegg huse ”Senter for ny og eksperimentell musikk” – en videreføring av Musikkhøgskolens forskning på musikalsk fornyelse og nyskaping (FoU-satsingsområde C). Musikkhøgskolens forsknings- og utviklingsarbeid har siden 2007 hatt tre satsingsområder, hvor musikalsk fornyelse og nyskaping har vært en av dem.


Anledning til å forske på Nordheims notemateriale
Norges musikkhøgskole fikk tidligere i år tilgang og mulighet til å overta Arne Nordheims notemateriale, bibliotek, m.m. fra Grotten. Originalmanuskriptene tilhører fortsatt Nordheims enke Rannveig Getz, men det ble gitt anledning for et ”Nordheimprosjekt” til å kopiere og forske i dette notematerialet.

Ut fra dette oppsto en ide om å opprette et Arne Nordheim-senter, som kan videreutvikle arbeidet med eksperimentell musikk og målrette innsatsen for forskning med utgangspunkt i Nordheims etterlatte materiale.


Et moderne syn på kunstnerrollen
Senteret skal initiere forsknings- og utviklingsprosjekter som setter et moderne syn på den musikalske kunstnerrollen i sentrum. Grensene mellom komponist og musiker, mellom skapende og gjenskapende, er blitt utvisket i vår samtid. Forsknings- og utviklingsprosjektene skal handle så vel om disse rollene, som at rollene skal settes på spill i prosjekter hvor nye musikalske situasjoner skapes.

Prosjektene avgrenses til å gjelde perioden fra ca. 1950 og fram til dagens orientering mot de nyeste medier. Et viktig mål er å bidra til økt bruk av norsk musikk. Senteret samarbeider om aktuelle prosjekter med eksterne, nasjonale og internasjonale institusjoner.


Tverrfaglig utvalg arbeidet med ideen
Et utvalg ved Musikkhøgskolen har siden mars 2011 arbeidet med å utvikle en idé om et Nordheimsenter. I gruppen har Harald Herresthal, Ivar Frounberg, Mats Claesson, Tore Simonsen, Magnus Andersson, Kjell Tore Innervik, Tor Espen Aspaas, Live Maria Roggen og Sunniva R. Wettre sittet.

Medlemmene i gruppen representerer flere av Musikkhøgskolens satsingsområder innenfor forskning og utviklingsarbeid. Nordheimsenteret vil nemlig berøre flere områder, særlig innsatsområdet ”Den medskapende musiker”.


"Lyden av norsk historie"

Et av kjerneprosjektene innenfor dette innsatsområde er prosjektet "Lyden av norsk historie", som blant annet består av å dokumentere og forske på norsk utøverhistorie. I og med at den norske utøverhistorien beveger seg over et langt tidsspenn, vil dette prosjektet av naturlige grunner berøre Nordheimsenteret.

Senteret er opprettet for en forsøksperiode på 3 år, fram til utgangen av 2014.

Les også saksframlegget om Nordheimsenteret som var oppe i Musikkøgskolens styre 16. september 2011.