Norges musikkhøgskole
Slemdalsveien 11
P.B 5190 Majorstua
0302 Oslo

Tlf: + 47 23 36 70 00
Faks: + 47 23 36 70 01
E-post: mh@nmh.no

 

Åpningstider
 

NMH studenter med Stabsmusikken

Publisert: 07. March 2010

Bylyder-konserten torsdag 11. mars med Forsvarets stabmusikkorps skjer i nært samarbeid med Musikkhøgskolen. Tre av høgskolens dirigentstudenter er i sving, mens to av våre utøvende studenter er solister. I tillegg er det urframføring av lærer Wolfgang Plagges stykke Canticle 8, for trompet og  orkester.

HornFSMK.jpg

Kopi av Audun Breen 019.jpg

Jan-Erik Hybertsen

Lars Thomas Holm

Lars Thomas Holm


Kalle Kuusava

Kalle Kuusava

Samarbeidet mellom NMH og Stabsmusikken har gjennom årene gitt noen av høgskolens dirigentstudenter og solister mulighet til må opptre med profesjonelle musikere. Konserten i årets Bylyder-serie er en fin arena for dirigentene Lars Thomas Holm, Kalle Kuusava og Jan-Erik Hybertsen for å få trening og erfaring i orkesterledelse. Dirigentstudent på mastergrad Jan-Erik Hybertsen er glad for denne unike muligheten som diplomstudent.

- Det å få dirigere profesjonelle ensembler er uten tvil det viktigste man gjør i løpet av studietiden! Man møter en realitet som man ikke møter når man jobber med studenter eller amatører. Det at både Kringkastingsorkestret (4 juni) og Forsvarets Stabsmusikkorps  stiller seg disponibelt for studentene, gir oss en unik erfaring som vi er meget takknemlige for.

To av NMHs gode messingblåser-studenter er solister og allerede prisbelønte. Audun Breen (trombone) og Tine Thing Helseth (trompet) er begge i toppen av den yngre generasjon messingblåsere i Norge. Audun Breen er student på 3. året på kandidatstudiet og vant i fjor vår førsteplassen i nordisk mesterskap i solister.  I et intervju med Romerikeblad forteller Breen etter :

– En del av premien er solistoppdrag, og det er noe jeg ser fram til. Ellers blir det å fortsette studiene på Norges musikkhøgskole.For fritidsproblemer har ikke Audun Breen. Han øver fire til seks timer hver dag og spiller i forskjellige konstellasjoner og sjangere.
– Det hender det er mindre morsomt å øve, men da pleier jeg å tenke at øving gjør deg bedre – og da blir det morsommere å øve...

På konserten skal han være solist i Martins Ballader for tombone, som er nyinstrumentert for korps.

Trompetisten Tine Thing Helseth går førsteåret på diplomstudiet ved Norges musikkhøgskole. Hun slo virkelig igjennom i 2006 når hun vant 2dre-prisen i finalen i Eurovision Young Musicians finalen i Wien. Tine har blitt publikumsyndling og fullførte studiene på Barratt Due Musikkinstitutt og går på på det prestisjefylte diplomstudiet ved NMH. På konserten skal hun uframføre stykket Canticle 8 av Wolfgang A.M. Plagge

Her fra musikkvideoen som nylig passerte 1 millio visninger på Youtube.com.

 

 

 

Jan-Erik Hybertsen er utdannet trombonist fra Musikkonservatoriet i Trondheim. Han studerer nå siste året på Diplomstudiet i orkesterdireksjon med Ole Kristian Ruud og Per Sigmund Thorp som lærere. Jan-Erik Hybertsen har også studert med Jorma Panula på flere masterclasser. Han har dirigert Trondheim symfoniorkester, Luftforsvarets musikkorps, Oslo Sinfonietta, Forsvarets stabsmusikkorps, gjort prosjekter på Institutt for musikk i Trondheim og har i tillegg dirigert en rekke av landets beste amatørensembler.

 

Lars-Thomas Holm (f. 1981 - ) kommer fra Sarpsborg og har sin utdannelse fra Norges Musikkhøgskole hvor han studerte Orkesterledelse, Komposisjon og Klarinett. Fra høsten 2009 studerer han master i dirigering ved samme institusjon med professor Ole Kristian Ruud og førsteamanuensis Per Sigmund Thorp som lærere.
Holm har tidligere studert direksjon med bl.a. Bjarte Engeset, Trond Korsgård og Cathrine Winnes Trevino bak seg. og har deltatt på mesterklasse med blant annet Jorma Panula og Alexander Kantorov.

Kalle Kuusava (født 1983 i Lahti, Finland) studerte piano, kammermusikk og lieder-akkompagnering i Sibeliusakademiet i Helsinki under ledelse av Ilmo Ranta og Ralf Gothòni og orkesterdirigering i mesterklasser med Jorma Panula. Han hadde et studieutvekslingsår ved Universitetet for musikk i Wien 2005/06. I sesongen 2007/08 var han vokal-trener og assisterende dirigent i det velrenommerte Opern Studio i Zürich Opernhaus før han fikk et Bayreuth-stipend fra den finske Wagner Society sommeren 2008. Senere samme år ble han repetitør ved Den Norske Opera i Oslo. Kuusava begynte på sin mastergradsutdanning i dirigering ved NMH høsten 2009.