Publisert: 09. June 2009
Mie Mohlin disputerer tirsdag 16. juni kl 10.00 på Norges musikkhøgskole, med avhandlinga "Hverdagsmusikk - En intervjuundersøkelse av ungdommer med høytfungerende autisme eller Asperger syndrom". I dette studiet spør hun seg: Hvordan bruker noen ungdommer med høytfungerende autisme eller Asperger syndrom musikk og musikkrelaterte aktiviteter i sin hverdag, hvilken funksjon har musikken og hvilken betydning kan musikk ha for deres livskvalitet?
 Mie Mohlin. Foto Jan-Kr. Lagerholt. |
Spørsmålene som er temaet for denne doktorgradsavhandlingen, søkes blant annet besvart gjennom intervjuer med åtte ungdommer med høytfungerende autisme (HFA) eller Asperger syndrom (AS) og noen foreldre.
"Ungdommer flest"
Intervjuundersøkelsen suppleres med utdrag fra selvbiografier skrevet av unge mennesker med autisme samt referanser til forskning og faglitteratur. Noen av de utfordringene ungdommer med autisme stilles overfor, relateres til kunnskap om utviklingen hos ”ungdommer flest”. Denne teorien illustreres med utdrag fra intervjuer med søsken til noen av de åtte informantene.
Aktuelt for mange
Avhandlingen støtter seg til ulike disipliner som samfunnsmusikkterapi, musikkpsykologi, musikksosiologi, spesialpedagogikk, sosiologi, psykologi, medisin og sykepleievitenskap. Økologisk tenkning vektlegges.
Temaene Mohlin tar opp, har relevans for ulike faggrupper, som musikkterapeuter og spesialpedagoger, for pårørende til barn og ungdommer med HFA eller AS og andre som møter dem. Flere av de spørsmålene som blir drøftet, vil også kunne være aktuelle med tanke på andre mennesker som av ulike årsaker har reduserte muligheter til å benytte seg av samfunnets musikktilbud.
Mie Mohlin
Mie Mohlin er en erfaren musikkterapeut/spesialpedagog og hun har i lange perioder undervist på musikkterapistudiet ved Norges musikkhøgskole innenfor området spesialpedagogikk Hun har også publisert bøker om høytfungerende autisme/Asperger syndrom (Triologien om "Marte") og hennes sangbok "Musikk og utvikling" med metodikk innen temaet musikkterapi/spesialpedagogikk er et kjært og kjent verktøy for mange musikkterapeuter.
Tider og steder
Prøveforelesning mandag 15. juni kl 15.00 - Auditoriet på Norges musikkhøgskole.
Tema for prøveforelsesningen: "Betingelser for en god samfunnsmusikkterapeutisk praksis for mennesker med høytfungerende autisme eller Asperger syndrom".
Disputas tirsdag 16. juni kl 10.00 - Auditoriet på Norges musikkhøgskole.
1. opponent er professor Brynjulf Stige, Universitetet i Bergen
2. opponent er førsteamanuensis Cochavit Elefant, 2 , Universitetet i Bergen
3. opponent og kommisjonsleder er førsteamanuensis Gro Trondalen, Norges musikkhøgskole