Norges musikkhøgskole
Slemdalsveien 11
P.B 5190 Majorstua
0302 Oslo

Tlf: + 47 23 36 70 00
Faks: + 47 23 36 70 01
E-post: mh@nmh.no

 

Åpningstider
 

Parade med dans og Åpen form

Publisert: 27. February 2008

28. februar og 1. mars gir Norges musikkhøgskole publikum mulighet til å oppleve en sjelden framføring av balletten Parade fra 1917 og en spennende kobling til et av dagens mest aktuelle musikkuttrykk, Åpen form.
 

Satie

Musikkhøgskolens Sinfonietta samarbeider med koreografen Masja Abrahamsen og dansestudenter fra Kunsthøgskolen i Oslo i gjennomføringen av dette multikunstneriske konsertprosjektet, som er et pilotprosjekt ledet av førsteamanuensis på Musikkhøgskolen Per Sigmund Thorp.

Ballett med sirkusstemning

Den korte balletten Parade (1917) var et samarbeid mellom komponisten Erik Satie, skribenten Jean Cocteau, koreografen Leonide Massine og Pablo Picasso (scenografi og kostymer). Satie var en del av det viktige avantgardemiljøet i Paris i det tidlige 1900-tallet, og sammen med sine kunstnerkollegaer skapte han et stykke som kombinerte elementer fra finkultur og populærkultur, presentert med en sirkusstemning. Urframføringen av Parade ble en stor skandale på grunn av denne kulturblandingen, men også på grunn av Saties grove utskjelling av en kritiker. Verket ble derimot et fyrtårn for unge komponister som støttet Saties motstand mot ustoppelige melodiske linjer og tradisjonelle former. Parade ble også opphavet til ordet ”surrealisme”.

Musikk fra tegninger

En komponist som var særlig begeistret for Saties musikk var den amerikanske pioneren John Cage. Cage var spesielt interessert i Saties ”anonymisering” av musikken gjennom bruk av strukturer som ikke var knyttet til tradisjonelle musikalske former. Det var i kretsen rundt Cage at konseptet ”Åpen form” oppstod. Åpen form refererer til kunstuttrykk hvor det kunstneriske resultatet ikke er basert på tradisjonelle rammer. I musikk betyr dette at partituret består av tegninger eller andre grafikker, og ikke noter. Både musikerne og danserne må improvisere seg fram til det endelige resultatet, og selv om partiturene ofte inkluderer noen instruksjoner for hvordan stykket skal organiseres, så vil et stykke neppe tolkes på akkurat samme måte to ganger. På kveldens konsert vil Musikkhøgskolens sinfonietta og dansere fra Kunsthøgskolen, dirigert av Thomas Rimul, framføre det grafiske stykket Hart auf Hart av den tyske komponisten Gerhard Stäbler.

I tillegg til Parade og Åpen form vil Sinfoniettaen framføre Saties siste verk, Cinéma, som han skrev til René Clairs kortfilm Entr’acte (1924). Musikken vil bli spilt samtidig med at filmen blir vist.

Denne forestillingen er et pilotprosjekt ved Norges musikkhøgskole. Pilotprosjekter er formidlingsprosjekter som kjennetegnes ved annerledeshet, preget av vilje til nyskaping og nyorientering.


Forestillinger:

28. februar 2008 kl 19.30
1. mars 2008 kl 15.00
Lindemansalen, Norges musikkhøgskole
Slemdalsveien 11, Majorstua

Program:

Gerhard Stäbler: Hart auf Hart
Erik Satie: Parade
Erik Satie: Cinéma

Medvirkende:
Musikkhøgskolens Sinfonietta
Thomas Rimul og Per Sigmund Thorp, dirigenter
Dansere fra Kunsthøgskolen i Oslo
Koreografi og kostymer: Masja Abrahamsen
Lyd/Lysdesign: Knut Vik

Gratis adgang